Monday, February 16, 2015

İnceleme: Kuyruklu Yıldız Eken Adam


Kitap: Kuyrukluyıldız Eken Adam
Yazar: Angela Nanetti
Yayıncı: ON8 Kitap
Goodreads Puanı: 4.33
Sayfa Sayısı: 152


İtalya’nın bir köyünde, herkes yaklaşan kuyrukluyıldızdan söz ediyordu. Böylesi, yıllardır görülmemişti. Ama kimse, göklerin bu makyajsız kraliçesini Arno kadar sabırsızlıkla beklemiyordu. Çünkü onun tek bir dileği vardı: Babasının eve dönmesi. Ancak, ne kardeşi onun kadar önemsiyordu bu dileği, ne de annesi Myriam. Hayatları, onları seven ama kendi prensiplerinden ötesini görmeyen bir adamın yakınında sürerken, köydeki terk edilmiş kulübenin bacası yeniden tütmeye başladı…

Bazen, sadece bize anlatılanın güzelliğiyle ayakta kalmak isteriz. Bazen hayatı, sadece hayallerimizin aydınlattığı kadarıyla görmektir bize iyi gelen. Umutla mutluluk yan yana yürüdüğünde, o yolu başkalarının, kendi doğrularıyla çizmesini istemeyiz. Gerçeklerin yükünü öykülerle hafifleten Angela Nanetti, büyülü bir anlatımla kaleme aldığı romanında soruyor: Mutluluğun ne kadarı uyum ve kabulleniştir, ne kadarı hayal ve arayış?

Kuyrukluyıldız Eken Adam, ilgi çekici ismi ve kapağı sayesinde benim de radarıma girmişti. Yazarın İtalyan olması ve yayıncının çok sevdiğim ON8 olmasının da etkisi vardı tabii.

Roman, Arno adındaki küçük bir çocuğu ve onun kuyrukluyıldıza olan inancını anlatıyor. Umut, mutluluk ve çaresizlik gibi duygularla donatılmış olan bu kitap, herkesin içini ısıtacak cinsten.

Nedendir bilmem, ama hikayede Jonathan Safran Foer kurgusuna benzer bir şeyler gördüm. Bunun nedeni, kitabın sadece Arno'yu değil aynı zamanda ailesinin de hikayesini anlatmasıydı sanırım. Tabii ki kitap Foer'in diliyle yazılmış falan değil, ancak yine de onun havasında bir şeyler okumak beni çok mutlu etti. Sonuçta, Foer en sevdiğim yazarlar arasında çok yüksek bir çizgide.

"Hayallerimizden vazgeçecek olan bizler değiliz, bizi terk edecek olan onlardır."

Kuyrukluyıldız Eken Adam, kısa olduğu kadar sürükleyici, duygusal ve sizi kendine bağlayan bir kitap. Okuması gerçekten çok keyifliydi. Zaten çok akıcı ve aynı zaman da güzel bir anlatıma sahip, bir günde rahatça bitirebilirsiniz. Akıcılıkta çevirinin sorunsuz olması da etkiliydi tabii.

Karakterleri seveceksiniz, onların gerçekçiliğine kapılacaksınız bana kalırsa. Kurgu da oldukça iyi, şaşırtıcı ve hoş noktalar barındırıyor.

Sizi gülümsetecek, merak ettirecek, okuduktan sonra keyifle kitaplığınıza yerleştireceğiniz bir eser... Böyle tatlı öykülere "varım," diyorsanız ben de size Angela Nanetti imzalı bu kitabı tavsiye edebilirim.

Bol kitaplı, özgür günler!

1 comment:

  1. baş karakterlerin özellikleri neler kitap bende yok ama proje ödevi

    ReplyDelete