Thursday, January 23, 2014

İnceleme: Cinayet Sırları/Murder MysteriesKitap: Cinayet Sırları
Orijinal Adı: Murder Mysteries
Yazar: Neil Gaiman
Yayıncı: Mürekkep Basım Yayın
Goodrads Puanı: 4.13 (2.685 oy)
Sayfa Sayısı: 72 

Efsane...
Melekler...
Cinayet...

Parktaki bir bankta oturan yalnız bir adamın gözlerinden, onun kim olduğunu anlayamazsınız - cennetten asırlar önce gelmiş olan eski bir melek olabilir. Dünya'ya, anlatılması gereken bir hikayeyi anlatmak için gönderilmiş olabilir. Çok eski bir öykü... Dünya, Tanrı'nın gözünde henüz bir tasarım olarak duruyorken, zamanın başlangıcından gelen bir öykü. Günah kavramı, henüz ortaya çıkmamıştı ve Tanrı daha kainatı yeni yeni yaratıyorken, hakkında asla konuşulmaması gereken bir suç işlendi.

Cennette bir cinayet.

Ödüllü yazar P. Craig Russell, ünlü yazar Neil Gaiman'ın ilâhi bir cinayeti anlatan ve büyük beğeni toplayan bir öyküsünü, hafızalara kazınması için çizgi roman olarak hayata geçirdi.


"Hafıza dediğin şey, büyük bir yalancı aslında. Belki bazılarının hafızası teyp gibi, günlük yaşama dair her detayı kusursuzca kaydediyordur ama ben onlardan biri değilim. Benin hafızam, olaylardan örülmüş yamalı bir bohça gibi. Bazı kısımlar tamamen yok olup gitmiş."

Oturup, böyle bir kurgunun insanın aklına nasıl gelmiş olabileceğini düşündüm. Hala çıkmazdayım. Neil Gaiman'ın zekasının, en güzel örneklerinden biriydi herhalde Cinayet Sırları. P.Craig Russel gibi bir çizerle de iş birliği yapılınca tadından yenilmiyor haliyle.

Çizgi roman, Los Angeles'taki İngiliz bir adamın, sigara ve kibrit karşılığı yalnız bir adamdan dinlediği bir öyküyü konu alıyor. Çizimleri, anlatımı, kurguyu çok ama çok sevdim. Hikayenin tek eksiği kısa olmasıydı.

"Av... İntikam... En başından beri yaratılış amacım buydu. Ben, buydum."
Çok kısa bir zaman zarfında biten, ancak bu sürenin de hakkını veren bir çizgi romandı. Aynı zamanda türünün en değişik ve en parlağı idi bana göre. Bir devam kitabı bulmayı bekliyorum umutsuzca. 

Bazı kişiler gibi, ben de ana karakterin gerekli olup olmadığını düşündüm başlarda. Biraz oturup düşündükten sonra hikayeye asıl şekli ve derinliği onun kattığını anladım. Çizgi romanın sonunu da beğenince benim için "kalbimi fethedenler" rafında yerini aldı. 

"Benim yanımda olup bana karşı hiçbir şey hissetmemesine katlanamıyordum. En çok acı veren buydu."

Unutmadan söyleyeyim, kitabın baskısı ve çevirisi de oldukça kaliteliydi. Yayıncı iyi iş çıkarmış. 

Bu dört dörtlük çizgi romanın yorumunu "okuyun!" diyerek bitiriyorum. Üstüne daha fazla söylenecek söz kalmadı.

Bol kitaplı günler!

Puan: (5 üzerinden)
No comments:

Post a Comment