Sunday, April 7, 2013

İnceleme: Gir Kanıma/Let Me In

Kitap: Gir Kanıma
Yazar: John Ajvide Lindqvist
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 624
Goodreads Puanı: 4.03 (26.058 oy)KAPINIZI KİMSEYE AÇMAYIN BU MASUM KÜÇÜK KIZA ASLA!Oskar yalnızlığı seven ve diğer çocukların sürekli sataştığı biraz tuhaf bir çocuktur. Eli, yan daireye taşınınca Oskar onun da biraz tuhaf olduğunu fark eder. Ne denli haklı olduğundan haberi bile yoktur.


"Rüyalarınıza girecek. En iyisi gün ışığında okuyun."INDEPENDENT"

"Tıpkı iyi bir Stephen King romanı gibi." -INDEPENDENT ON SUNDAY

"Eğer bu yıl vahşet, kan, kara mizah ve sinematik olasılıklarla dolu yalnızca bir tane vampir romanı okumayı düşünüyorsanız, bu Gir Kanıma olsun." AGE"

Son on yılın en tüyler ürpertici ve yaratıcı korku romanlarından biri… Tehlikeli derecede hayalperest bir adamın kaleminden." HERALD SUN

"Gerilim yüklü ve bir o kadar da okumaya değer. Öngörülemeyecek bir hassasiyetten kan ve şiddet doğuyor." DAILY EXPRESS

"Böylesi gerilim dolu bir hikâye için şaşırtıcı derecede incelikli ve etkileyici." DAILY MAIL

"Gerçekten olağanüstü bir kitap." SFX


 Kitabın sayfalarını çevirdiğinizde karşınıza tam üç sayfalık bir övgü kısmı çıkıyor. Bu kadar beğenilmiş bir kitabı okumadan olur mu hiç?  Ne güzel kitaptı öyle! -Kitabı okuyalı baya oluyor, ancak yorumunu yazmak bu gün aklıma geliyor. Nasıl unuturum?
 Romanın baş karakteri küçük Oskar. Ama yazar, sadece Oskar'ı değil, bölüm bölüm bir sürü karakteri ele almış. Bu da kitabı okurken bir sürü kişinin hikayesini merak etmenize neden oluyor.
Öncelikle söylemeliyim ki, yazar karakterlerin psikolojisini çok iyi aktarmış. Oskar'ın ezilmesi, değişik düşünceleri ürpermenize yol açıyor. Hakan ve Eli ise kanınızı donduruyor.
 Öyle polisiye tarzda bir korku romanı değil bu. Fantastik içerikli, duygularına işleyen bir kitap.
 Aslında söylemeyecektim, ama kitabın arkasında AGE'in yorumu bunun bir vampir kitabı olduğunu söylüyor. Bu kitapta Genç-Yetişkin kitaplarından alışık olduğunuz, aşık olunacak, kötü vampir çocuklar yok! Tüylerinizi ürperten katiller var.

 Kitabın biraz da yetişkinlere yönelik olduğunu belirteyim. Benim okuduğum ilk yetişkin korku romanıydı. İyi bir başlangıç oldu. Kitap ne kadar kalın olsa da, siz daha fazla yazılmış olmasını diliyorsunuz.

Ayrıca kitabın iki de filmi bulunduğunu belirteyim, izlemeden önce okumanız tavsiye edilir!

Puan: (5 üzerinden)


3 comments:

 1. korku romanı okunacaklar listesine eklendi! şu King romanlarını bitireyim de sıra bunda! huhuhuuuu

  ReplyDelete
 2. Konu çok ilgimi çekti,okunacaklar listeme alıyorum:)
  Yorum için teşekkürler:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Listeye bir kitap daha kazandırmışım, ne mutlu bana! Ne demek :)

   Delete